Wizerunek lekarza 0
Wizerunek lekarza - czy ma znaczenie?

Dużo mówi się o dress codzie w pracy biurowej. W Internecie możemy znaleźć mnóstwo porad jak powinniśmy się ubierać i czego unikać wybierając strój do pracy. Niektóre korporacje mają nawet swoje obszerne manuale z zasadami dotyczącymi ubioru. Jednak kiedy myślimy o profesjonalnym stroju do pracy, na myśl w pierwszej kolejności przychodzą nam panowie w garniturach, lub panie w sukienkach za kolano, w butach z zakrytymi palcami, a rzadziej lekarze czy lekarki. Czy w szpitalu istnieje w ogóle dress code? Czy profesjonalny wizerunek ma jakikolwiek wpływ na to jak pacjenci postrzegają pracowników ochrony zdrowia?

 

Postanowiłyśmy przyjrzeć się profesjonalnemu wizerunkowi medyków i stworzyć nasze idealne wyobrażenie takiego pracownika. To jak lekarz jest postrzegany przez pacjentów wynika z jego zachowania i podejścia, ale też jego wyglądu. W relacji z lekarzem chcemy być traktowani profesjonalnie, z szacunkiem i empatią.

 

Przeczytaj także:

praktyki w szpitalu - jak się na nie ubrać

jak dobierać ubrania medyczne by wyglądać w nich świetnie

jak przetrwać dyżur w szpitalu - garść sprawdzonych porad

 

I właśnie na wizerunek pracownika ochrony zdrowia (i nie tylko) składają się dwa elementy: jego ogólny sposób bycia, zachowanie oraz wygląd (ubiór). Co to znaczy?

 

  1. Sposób bycia, zachowanie

Podczas wizyty w gabinecie pacjent zazwyczaj szuka pomocy profesjonalisty. Często zanim uda się do specjalisty sprawdzi jego dostępność, opinie w Internecie lub wysłucha opowieści innych pacjentów. Może być zestresowany swoich stanem zdrowia, zmartwiony lub zaniepokojony swoimi objawami. To wszystko sprawia, że ważną rolą odgrywa tutaj komunikacja z pacjentem, profesjonalne podejście i wzbudzenie zaufania pacjenta. Kiedy wizyta odbywa się w pośpiechu, lekarz nie odpowiada na nasze pytania i nie okazuje nam szacunku, ciężko będzie mu zbudować wizerunek profesjonalisty. Cechy takie jak sympatia, zrozumienie czy empatia pomagają również w leczeniu, bo wpływają na samopoczucie pacjenta. Pacjent, który czuje się zaopiekowany i traktowany z szacunkiem jest spokojniejszy w relacji z lekarzem, odpowiadanie na pytania nie sprawia mu trudności, a to ma znaczący wpływ na skuteczność leczenia.

 

    2.  Wygląd i ubiór

Staramy nie oceniać innych po wyglądzie, ale niezaprzeczanym jest, że to właśnie wygląd tworzy w naszej głowie pierwsze wyobrażenie danej osoby, dostarcza nam informacji na jej temat i wpływa na jej zewnętrzny wizerunek. Dlatego istotnym jest, żeby prezentować się w odpowiedni sposób.

 

Strój lekarki czy lekarza świadczy o jego profesjonalizmie, dlatego powinien być przede wszystkim schludny, wyprasowany i czysty. Dlatego już podczas zakupów należy zwrócić uwagę na cechy takiego ubioru. Czy materiał łatwo się gniecie lub jest dobrej jakości i nie będzie się mechacił po pierwszym użyciu. Warto więc postawić na jakość takiego stroju.

 

Wskazówka: warto również zwrócić uwagę na krój stroju roboczego - czy dobrze się układa, czy spodnie mają odpowiednio wysoki stan i nie będą krępować naszych ruchów. Będziemy dzięki temu czuć się komfortowo, a poza tym atrakcyjnie prezentować.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz polskie produkty wyprodukowane z tkanin wysokiej jakości. Sprawdź naszą:

odzież medyczna dla kobiet

odzież medyczną dla mężczyzn

 

Najważniejsze elementy wizerunku - podsumowanie:

Owszem, trafność diagnozy i skuteczność leczenia to najważniejszy element naszej wizyty u lekarza, ale jak według badania przeprowadzonego przez CBOS stwierdzono, że respondenci wiążą odpowiednią prezencję z osiąganiem sukcesów zawodowych i osobistych.

 

Warto o tym pamiętać chcąc zbudować wizerunek profesjonalisty.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.