Dyżur medyczny w szpitalu 0
Dyżur medyczny w szpitalu - praktyczne porady i garść przepisów

Większość pracowników ochrony zdrowia takich jak lekarze czy pielęgniarki odbywa regularne dyżury w szpitalach w ramach swojej pracy w placówkach zarówno tych publicznych jak też prywatnych. Taki nieregularny system pracy wymaga od pracowników opieki zdrowotnej większego wysiłku i ma znaczący wpływ na ich samopoczucie. Postanowiłyśmy stworzyć praktyczny poradnik jak taki dyżur w szpitalu przetrwać, żeby nie doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i nie tracić zapału do pracy. 

 

Garść informacji praktycznych 

Ile pracuje przeciętny lekarz? Jak długo może pracować pielęgniarka? 

 

Do pełnienia dyżuru medycznego mogą zostać zobowiązani lekarze różnych specjalizacji, lekarze POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), pracownicy izb przyjęć, szpitali oraz inni pracownicy z wykształceniem wyższym. Dyżur całodobowy placówek ochrony zdrowia to stały element pracy pracowników medycznych (lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych). 

 

Ogólnie rzecz biorąc czas pracy lekarza i pielęgniarki nie może przekraczać 7 godzin i 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Dodatkowo, pracodawca może wymagać od pracowników medycznych z wyższym wykształceniem dodatkowych dyżurów. W takiej sytuacji łączny czas pracy wliczając te dyżury, nie może przekroczyć 48 godzin tygodniowo. Poza tym ustawa o działalności leczniczej dopuszcza wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin, jednak wciąż czas pracy lekarza w tygodniu rozliczeniowym nie może przekroczyć ww. wymiaru, tj. 37 godzin 55 minut. 

 

Od powyższych zasad istnieją oczywiście wyjątki i lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni pracują i dyżurują w szpitalach znacznie częściej i dłużej i te właśnie wyjątki i odstępstwa można znaleźć w ustawie o działalności leczniczej. Poza tym praktyczne informacje dotyczące niektórych aspektów czasu pracy pracowników medycznych można również odszukać w dyrektywie 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych oraz w przepisach kodeksu pracy. Warto znać swoje prawa i pamiętać o tych zasadach podczas organizacji czasu pracy swojego lub swoich pracowników bez względu na to czy jest się początkującym lekarzem lub pielęgniarką czy pracownikiem z długim stażem. 

 

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej:

  1. za dyżur w szpitalu lub placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pełniony poza standardowymi godzinami pracy przysługuje wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe;
  2. czas dyżuru wlicza się do czasu pracy;
  3. czas pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo może zostać przekroczony, po udzieleniu na to zgody przez pracownika na piśmie.

To może Cię zainteresować:

Wizerunek lekarza - jakie znaczenie ma w codziennej pracy?

Zasady doboru ubrań lekarskich

 

Jak przygotować się do dyżuru w szpitalu?

Praca w zakładach opieki zdrowotnej wygląda bardzo różnie i zależy od wielu czynników. Czasem ciężko jest przewidzieć jak dany dyżur będzie przebiegał. Spróbujemy jednak podsunąć Wam kilka przydatnych wskazówek, które może chociaż w małym stopniu ułatwią lub umilą Wam pracę:

  • zadbaj przede wszystkim o siebie - pamiętaj o regularnym nawadnianiu i zdrowych posiłkach. Warto wcześniej zaplanować i spakować zdrowe przekąski i wodę. Wpłynie to nie tylko na dobre samopoczucie, ale pozwoli zebrać siły i skupić się na pracy. 
  • pamiętaj o swoim komforcie - bardzo ważne żebyś na dyżurze czuł/czuła się komfortowo. Dlatego warto zainwestować w wygodną odzież roboczą. W zależności od swoich upodobań, może to być scrubs lub fartuch. Ważne, żeby odzież, w której spędzisz kolejne 24 godziny była z oddychającej tkaniny, która nie pogniecie się, kiedy zrobisz sobie drzemkę na dyżurze, a dodatkowo będzie wyglądać estetycznie podczas wizyt u pacjentów. Więcej na temat wygodnej odzieży medycznej i szpitalnych trendów możesz przeczytać tutaj.
  • planuj - wiemy, że sytuacje zwłaszcza te na ostrym dyżurze lub w nocnej i świątecznej opiece bywają nieprzewidywalne i nie można zaplanować sobie pracy. Ale w trakcie spokojniejszych dni warto uczyć się organizacji czasu pracy i priorytetyzować swoje obowiązki.  

 

Co spakować do torby na dyżur?

W naszej torbie zazwyczaj znajdą się następujące produkty:

dwie pary scrubsów na wypadek konieczności przebrania się, wygodne buty do szpitala, torebka na brudną odzież, bielizna na zmianę, kosmetyki, mały kocyk, ręcznik, woda, zdrowe przekąski (orzechy, batoniki), krople do oczu, gumka do włosów, opaska na oczy. 

 

Pamiętaj o odpoczynku 

Zgodnie z przepisami regulującymi wymiar czasu pracy pracowników opieki zdrowotnej, każdy pracownik ma prawo do nieprzerwanego wypoczynku w następującym wymiarze:

  • w ramach standardowych godzin pracy, w każdej dobie pracownikowi przysługuje 11 godzin nieprzerwanego wypoczynku;
  • natomiast jeśli czas dyżuru wynosił 24 godziny to pracownikowi należy się wolne od pracy w wymiarze 24 godzin (również nieprzerwanie). 

 

Nie musimy mówić, jak ważny jest sen do zdrowego funkcjonowania, dlatego każdą wolną godzinę dyżuru w szpitalu wykorzystaj na drzemkę. Taka forma odpoczynku w czasie pracy przyspiesza również regenerację po zakończonym dyżurze. 

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki uprzyjemnią Wam godziny spędzone na dyżurach w szpitalu czy innej placówce medycznej, poprawią komfort Waszej pracy oraz wpłyną na lepsze samopoczucie. Życzymy dużo wytrwałości i dziękujemy za Waszą ciężką pracę <3   Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.