Praktyki w szpitalu 0
Praktyki w szpitalu - jak dobrać odpowiednią odzież medyczną i wyglądać świetnie?

Pomyślicie pewnie, że strój do pracy to ostatnia rzecz, o jaką martwią się studenci i studentki kierunków medycznych. Wakacyjne praktyki to czas, żeby przede wszystkim się kształcić. Dodatkowo praca w szpitalu, a zwłaszcza ta na pierwszym roku studiów lekarskich czy pielęgniarskich jest już wystarczająco stresująca. Pierwszy kontakt z pacjentem, poranne obchody czy brak odpowiedniego doświadczenia mogą budzić niepokój. A odbyć praktyki musi każdy student.

 

Dlatego postanowiłyśmy przyjść Wam z pomocą i podpowiedzieć jak odpowiednio ubrać się na praktyki studenckie w szpitalu, żeby zrobić dobre wrażenie i czuć się komfortowo. 

 

Co jest ważne w naszym ubiorze ogólnie?

Na początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie na co zwracamy uwagę podczas zakupów zwykłej odzieży - sukienki, garnituru, dresów. Każde ubranie spełnia określone funkcje, ale nie oszukujmy się, najważniejsza zawsze powinna być wygoda. W za krótkiej sukience, garniturze ze sztucznego materiału czy w opinającym dresie nie będziemy czuć się komfortowo. Takie same zasady obowiązują w doborze odzieży medycznej. 

 

Od czego zacząć? Czy istnieją wymogi dotyczące ubioru na terenie szpitala, określony dress code?

Nie ma konkretnych wymogów dotyczących ubioru na oddziale, tego jak strój ma wyglądać, chyba że regulamin określonej placówki mówi inaczej. Rzadko też szpital, oddział czy przychodnia zapewniają ubranie robocze studentom czy nawet personelowi medycznemu. Jedynym wymaganiem szpitala jest zmiana odzieży na uniform lub narzucenie na siebie np. fartucha. 

 

Co w takim razie mamy do wyboru w asortymentach sklepów?

Najbardziej popularnym ubraniem personelu medycznego na oddziałach jest albo fartuch medyczny albo tak zwany scrubs, czyli bluza medyczna i spodnie. To już od Ciebie zależy co zapewni Ci komfort i dobre samopoczucie. 

 

Czy ubranie do pracy ma jakiekolwiek znaczenie?

Jedno jest pewne, odpowiedni strój w pracy lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale wpływa również na postrzeganie personelu medycznego przez pacjentów i współpracowników.

Sprawdź naszą ofertę:

Odzież medyczna damska

Odzież medyczna męska 

 

Dla wszystkich czytelników bloga przygotowałyśmy małą niespodziankę. Z kodem: DOSTAWA otrzymasz od nas darmową wysyłkę paczkomatem.

 

Jak zatem powinni być ubrani studenci medycyny podczas praktyk w szpitalu?

Odzież medyczna i obuwie to elementy garderoby, w których medycy (zarówno pielęgniarki jak i lekarze czy studenci) spędzają na szpitalnym oddziale kilka lub kilkanaście godzin. Dlatego wybierając ubranie medyczne trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na tkaninę. Powinna być przede wszystkim przewiewna i oddychająca. Tutaj najlepiej sprawdzają się mieszanki włókien np. wiskozy czy bawełny z poliestrem i elastanem. Taka kombinacja gwarantuje, że nie będziemy się pocić, a strój nie będzie krępował Wam ruchów. Dodatkowo, takie mieszanki sprawiają, że strój jest odporny na zagniecenia, więc wygląda bardziej estetycznie. 

 

Drugim, bardzo ważnym elementem ubioru jest rozmiar i krój. Mierząc strój zrób kilka przysiadów, podnieś ręce, żeby zobaczyć czy możesz się swobodnie poruszać. Bluza i spodnie powinny być dopasowane, ale nie za luźne. Dobrze sprawdzają się tutaj spodnie z wyższym stanem, które nie będą zsuwać się podczas pracowej gimnastyki. Odpowiednio dobrana bluza to taka, której dekolt nie jest za głęboki, aby można było swobodnie się pochylić. 

 

Bardzo istotna jest również jakość tkanin. Im jest ona lepsza tym trwalsza będzie odzież i będzie służyć przez dłuższy czas. Dlatego czasami warto zainwestować więcej w taki strój i mieć pewność, że nie wyrzucimy jej po kilku praniach. Warto mieć wgląd również na środowisko. A ubranie, które kupisz na wakacyjne praktyki będzie Ci służyć na kolejnych latach studiów na zajęciach. 

 

Zachowując powyższe zasady dobierzesz funkcjonalny strój, w którym będziesz czuć się komfortowo, a to z kolei zapewni dobre samopoczucie, które jest równie istotne w pracy. Dobrze dobrane, schludne ubranie świadczy również o naszym profesjonalizmie, o czy warto pamiętać pracując z pacjentami. 

 

A jak dobrać odpowiedni fartuch?

Zasady doboru fartucha będą podobne jak przy wyborze scrubsów. Najistotniejsza jest oczywiście tkanina, ważne żeby nie krępowała ruchów i była przewiewna. Warto też zwrócić uwagę na ilość i głębokość kieszeni. Producenci oferują różne fasony fartuchów, wybór jest bardzo szeroki. Jeśli zależy Wam na estetyce i lubicie oryginalnie wyglądać, możecie zaszaleć też z ozdobnymi guzikami albo regulowanym paskiem w talii. Tak jak np. w tym fartuchu z długim rękawem.

 

A co z funkcjonalnością stroju?

Zarówno w scrubsach jak i fartuchu warto zwrócić uwagę na funkcjonalne elementy, np. świetnie sprawdzą się kieszenie, zwłaszcza te na zamek, w których możesz schować wartościowe przedmioty i masz pewność, że nie wypadną w trakcie pracy z pacjentami. W fartuchu przydadzą się również głębsze kieszenie z przodu, w których możesz swobodnie schować stetoskop, notes czy telefon. Jeśli chodzi o spodnie, egzamin zdają te z gumką w pasie, są wygodniejsze i dobrze dopasowują się w pasie. 

 

Czy kolor stroju medycznego ma znaczenie?  

Kolor odzieży medycznej nie ma znaczenia podczas praktyk studenckich, to znaczy, że nie ma wymogów dotyczących koloru odzieży medycznej w publicznych placówkach naszej opieki zdrowotnej. Dlatego podczas zakupów możesz zdecydować się na swój ulubiony kolor, który na przykład podkreśli kolor oczu. Minęły już na szczęście czasy, kiedy na oddziałach królowały jedynie białe fartuchy. Dzisiaj pracownicy opieki zdrowotnej mają bardzo szeroki wybór strojów i mogą przebierać w modelach, wzorach, kolorach i fasonach. Kolorowe scrubsy królują już nie tylko w przychodniach i szpitalach, ale też w gabinetach stomatologicznych i medycyny estetycznej. Strój pielęgniarski czy lekarski przybrał nową formę i stał się bardzo popularny w sklepach z taką odzieżą. Co z pewnością cieszy oko nie tylko personelu medycznego, ale też pacjentów. 

 

Podsumowanie, na co zwrócić uwagę przy wyborze stroju:

  1. Tkanina, jej rodzaj i jakość - musi być oddychająca i elastyczna. Podniesie komfort użytkowania, a jej dobra jakość wpłynie na żywotność naszego ubioru. Win-win;
  2. Krój i rozmiar - odpowiednio dobrane zapewnią swobodę ruchów.
  3. Funkcjonalne dodatki - głębokie kieszenie lub kieszenie na zamek, czy regulacja w pasie to tylko niektóre dodatki, które mogą zwiększyć funkcjonalność Waszego stroju. 
  4. Kolor - tutaj możecie zaszaleć i wybrać kolor, który podkreśli kolor Waszych oczu albo będzie pasował do karnacji. Kto powiedział, że w pracy nie można wyglądać ładnie i czuć się świetnie?

 

Dasz radę!

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Ciebie pomocne podczas zakupów swojego pierwszego stroju na praktyki. Początki tej drogi pewnie nie są łatwe, dlatego trzymamy za Ciebie kciuki, bo jedna z nas była na Waszym miejscu wcale nie tak dawno. Pamiętaj, żeby na oddział oprócz wygodnego stroju i obuwia zabrać ze sobą też uśmiech, pozytywne nastawienie i dużo wiary w siebie. Tak przygotowani na pewno dacie radę. Powodzenia!



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.